Türkçe İngilizce Fransa Almanya

Ankara Bişektomi Ameliyatı

Hollywood yanağı olarak da bilinen bişektomi, daha keskin bir yüz hattına sahip olmak isteyenlerin tercih ettiği bir estetik uygulamadır. Çene ve elmacık kemiklerinin ön plana çıktığı bişektomi operasyonunun ardından, yüz hatları U şeklinden V şekline doğru bir geçiş yapar. Doğada birçok yerde karşımıza çıkan altın oranı, yüz hatlarında yakalamak isteyenlerin tercih ettiği bişektomi, yanaklardan yağ dokusu alınarak yapılan bir operasyondur.

Bişektomi (yanak estetiği) kimler için uygundur?

yanak estetigi nedir

Bişektomi operasyonu, her yaştan kadın ve erkek için uygulanabilecek bir operasyon olarak kabul edilir, yaş konusunda alt sınır ise 25’tir. 25 yaşından önce, yüz hatlarında ve yanak şeklinde farklılıklar yaşanabilir. Ancak 25 yaş ile birlikte, bu değişimler sona erer ve ciddi bir farklılık oluşmaz.

Yanak estetiği operasyonu, yanaklarında yağ miktarı ortalamanın üzerinde olan kişiler için uygundur. Yanaklarda yağ dokusunun fazla olması, beraberinde yüz hatlarının belli olmaması ya da kilolu görünme gibi sorunlara yol açabilir. Bazı insanlar, normal kiloda olsalar dahi yanaklarındaki yağ dokusundan ötürü kilolu görünebilir. Bişektomi, insan yüzünde altın oran dengesini kurmak adına yapılan bir işlemdir ve yüzde daha keskin, üçgen bir görünümün ortaya çıkmasını sağlar. Bişektomi, kadınların yanı sıra erkeklerin de tercih ettiği bir estetik operasyondur. Erkeklerde, yanaklarda yağ dokusunun genel olarak kadınlara nazaran daha az olmasından dolayı, daha az doku çıkarılarak operasyon tamamlanır.

Yanak estetiği nasıl yapılır?

Yüzde, ters üçgene yakın bir ifadenin ortaya çıkması için uygulanan bişektomi, çeşitli nedenlerden ötürü yanaklarında yağ kaynaklı dolgunluk olanlar için de yapılan bir operasyondur. Bişektomi, yani Hollywood yanak uygulamasında, iç yanaklarda bulunan ve bukkal olarak adlandırılan yağ dokusu kısmen çıkarılır. Yanak estetiği öncesinde yapılan muayeneler ve doktor görüşmelerinde, nasıl bir değişim istendiği net şekilde ifade edilir ve bir yol haritası belirlenir. Kan tahlilleri ile operasyona uygunluk kontrol edilir ve ardından, steril klinik ortamında yanak estetiği operasyonu yapılır.

Anestezi altında yapılan bişektomide, iç yanak kısmından 1 santimetreye yakın bir kesi açılır ve yanağın içindeki yağ dokusuna buradan ulaşılır. Diğer yanakta da aynı ölçüde bir kesi açılır ve aynı oranda yağ dokusu çıkarılır. Bişektomi’de elmacık kemiklerinin ön plana çıkarılması ve istenen estetik görüntüye kavuşulması adına, alınan yağ dokuları ya da dolgu maddeleri, yanağın içine eklenebilir. Operasyonun tamamlanmasının ardından, açılan kesi bölgeleri dikilir ve uygulama sonlandırılır.

kimler yanak estetigi yaptirabilir

Bişektomi (yanak estetiği) uygulamasının avantajları neler?

Elmacık kemiklerinin ön plana çıktığı, keskin yüz hatlarına ulaşılmasını sağlayan bişektomi, sinema yıldızları tarafından tercih edilmesinden dolayı, Hollywood yanak olarak da bilinir. Kısa süren ve basit bir estetik operasyon olarak görülen bişektominin içerdiği avantajlarını şöyle sıralamak mümkün:

  • Yanak estetiği, kısa bir operasyondur ve hastanede yatmanızı gerektirecek bir durum olmaz.
  • Cildin yüzeyinde bir kesi olmayan bişektomide, iyileşme süreci hızlıdır.
  • Anestezi altında yapılan bir estetik uygulaması olarak, mide bulanması gibi operasyon sonrası durumlar görülmez.
  • Yüz şekli, genel olarak yuvarlak olan ve ne kadar spor ya da diyet yapılırsa yapılsın, kolayca elde edilemeyen yüz hatları bişektomi ile rahat bir şekilde elde edilebilir.
  • Bişektomide, yanağın içindeki yağ dokusu alındığından ötürü, ilerleyen dönemde kilo alınsa dahi yüz hatlarının eski durumuna dönmesi söz konusu değildir.
  • Hollywood yanak estetiği, operasyonun ardından yüzün istenen formda, altın oran olarak kabul edilen standartlara yakın olmasını sağlar.

Bişektomi operasyonunda dikkat edilmesi gerekenler

Tüm estetik operasyonlarda olduğu gibi, bişektomi operasyonunun öncesinde de, sigara ve alkol gibi kullanımı en az 2 hafta önceden kesilmelidir. Alkol ve sigara, operasyon sonrasında iyileşme sürecini yavaşlatmaktadır.

Kan sulandırıcı özelliğe sahip olan aspirin gibi ilaçların ameliyat öncesinde kullanılmaması gerekmektedir.

Düzenli olarak kullanılan ilaç varsa, ameliyat öncesinde doktora bilgi verilmelidir.

Op.Dr.Eda HOROZ
Op.Dr.Eda HOROZ
facebook İnstagram Youtube
Whatsapp
Size daha iyi bir deneyim sunabilmek için internet sitemizde çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikamızı ve İnternet Sitesi Aydınlatma Metnimizi inceleyebilirsiniz. Kabul Ediyorum - Kabul Etmiyorum