Türkçe İngilizce Fransa Almanya

Ankara Dudak Dolgusu

 

Günümüzde çoğunlukla kadınların yaptırdığı bir uygulama olan dudak dolgusunu sık sık duymuşuzdur. Kadınlar daha genç bir görünüme sahip olmak ya da dudak inceliğine bir çözüm olarak gördüklerinden dolayı dudak dolgusu işlemini tercih ederler. Teknolojinin de ilerlemesiyle birlikte güzellik ya da estetik anlamda da pek çok yenilik ortaya çıkmış olup dudak dolgusu işlemi de bunlardan en sık uygulananı olarak karşımıza çıkar.

 

Ankara Dudak Dolgusu

kimler dudak dolgusu yaptirabilir

 

Dudak dolgusu ince dudakları kalın bir hale getirmek ya da beğenmediğiniz yerleri yeniden biçimlendirmek amacıyla uygulanan bir işlemdir. Bu işlemde dudakta doğru bir büyüme sağlamak amacıyla dudağın belirli yerlerine küçük enjeksiyonlar kullanılarak dolgu maddesi enjekte edilir. Bu sayede dudak kontürlerinin belirginleşmesinin yanı sıra aynı zamanda dudaklar daha dolgun ve kalın bir hale gelerek günümüz güzellik anlayışına uygun bir biçimde işleyiş sağlar.

 

 

Dudak dolgusu yapmak amacıyla çeşitli dudak dolgu maddeleri kullanıldığı bilinirken bu çeşitlerin içinde en fazla kullanılan olarak hyaluronik asit karşımıza çıkar. Bu asit üretim şekli rekombinant DNA teknolojisi ile olmuş olup bir dolgu maddesi olarak kullanıldığı da bilinir. Bu asit kullanıldığı takdirde dudak dolgusu uygulamasında diğer dolgu maddelerine göre çok daha iyi tepki verdiği tespit edilmiştir. Bu uygulama ile daha kalın ve nemli dudak görünümüne ulaşmak mümkün olacaktır.

 

 

Ankara dudak dolgusu hakkında merak ettikleriniz için yazımızı inceleyin.

 

 

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

 

Dudak dolgusunda, işlem öncesinde nasıl bir dudak yapısına sahip olunacağına ilişkin karar verildikten sonra, dudak dezenfekte edilir ve anestezik krem sürülür. Böylelikle, işlem esnasında en ufak bir ağrı bile hissedilmez. Özel dolgu maddesi hyaluronik asit, özel iğneler ya da kanül yardımıyla dudağın ilgili bölümlerine, orantıyı bozmayacak şekilde enjekte edilir. Dudak çizgisinin ön plana çıkması isteniyorsa, dolgular dudak çizgisine yakın, uygun formda enjekte edilir. Dudak dolgusu işleminin ardından, son şekillendirme ve kontroller yapılır. İşlemin etkileri hemen görülür. Gerekli görüldüğü takdirde, ekstra bir enjeksiyon da yapılabilmektedir.

 

Dudak Dolgusu Kimlere Uygulanır?

 

Dudak dolgusu yaptırma nedenleri arasında, dudaklardaki asimetrik görünüm ilk sıralarda yer almaktadır. Bunun yanında, ince, çizgili ve kırışık bir yapıya sahip olan dudaklar için de dudak dolgusu işlemi tercih edilmektedir. Dolgu öncesinde, kişinin dudakta istediği dolgunluk düzeyi önceden belirlenmekte ve istenen görünüm sağlanmaktadır.

 

 

Dudak dolgusu işlemi, dudaklarındaki çizgilenmeden, şekilden ya da incelikten rahatsız olanlar için uygun bir işlemdir. 18 yaşından büyük kadın ve erkekler için uygulanabilen dudak dolgusu işlemi, kısa süren ancak etkilerinin uzun soluklu olabildiği bir işlemdir. Dudak dolgusunun ardından, dudak simetrik bir forma kavuşur, şekil ve hacim kazanır. Dolgu için uygulanan doğal madde, kalıcılığı 6 ay ile 12 ay arasında olan bir yapıdır ancak dolgunun kalıcılığı, çevresel şartların yanı sıra mimik alışkanlığına bağlı olarak da değişebilmektedir. Dolgu düzenli uygulandığı takdirde, kalıcılık artmaktadır.

 

 

Dudak Dolgusu İçin Kaç Ml Dolgu Gerekir?

 

 

Dudak dolgusu işlemleri için çoğunlukla 0,5 ile 2 ml arasında dudak dolgusu kullanımı tercih edilir. Bu miktar çeşitli faktörler baz alındığında kişiden kişiye göre değişir. Örnek vermek gerekirse dudak kalınlığı, inceliği, büyüklüğü ya da her iki dudağa da yapılıp yapılmayacağı gibi faktörler şeklinde karşımıza çıkar. Ancak iki tüp şeklinde uygulanacak olduğu takdirde 1 hafta ara ile iki seans şeklinde yapılacak olan bir dudak dolgusu işlemi çok daha uygun olmuş olacaktır.

Dolgu Sonrası Dudaklarda Şişlik Olur Mu?

 

Dudak dolgusu yaptırmanın belirlenmiş herhangi bir yan etkisi görülmez ancak dolgu işleminden sonra hastada enjeksiyona bağlı olarak yaklaşık bir kaç gün süren şişmeler gözlenebilir. Bu şişlikler aslında ödem olarak bilinir dudak dolgusu işleminden sonra bu tarz şişlikler ile karşılaşmak oldukça doğaldır. Şişlikleri hafifletmek amacıyla bir kaç gün ara ile soğuk uygulaması yapılabilir. Bu şişlikler hastanın günlük yaşam tarzını etkilemeyecek düzeyde olup kısa süre içerisinde geçer.

 

Dudak Dolgusu Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Kısa ve etkilerinin hızlı bir şekilde görüldüğü, pratik bir estetik uygulama olmasına karşın, dudak dolgusu işleminin ardından belli konularda dikkatli olunması önemli.

 

 

İşlemin ardından ilk birkaç saat içinde, dudak aşırı şekilde hareket ettirilmemelidir. Bu esnada yemek yemek ya da sigara içmek gibi aktivitelerden kaçınmak gerekir. Morluk, ağrı ya da şişlik, ilk birkaç günün ardından görülebilecek normal semptomlardır. Birkaç günün ardından devam eden durumlarda ise doktora danışılmalıdır. Morluklar, rahatsız edici derecede fazlaysa, buz kompresi uygulanabilir.

 

 

İlk birkaç gün boyunca, havuza ya da denize girmek risklidir, bu alanlarda dudakların enfeksiyon kapma riski söz konusu olabilir. Yine bu günlerde, aşırı sıcak su ile duş almak, hamam ya da saunaya gitmek, solaryuma gitmek tehlikelidir.

 

Dudak Dolgusu İçin Yaş Sınırı Var Mıdır?

 

Estetik her türlü işlemde yaş sınırı olmakla birlikte dudak dolgusu işlemi için de yaş sınırı vardır. Bu yaş sınırı Ankara dudak dolgusu için 18 yaş olarak karşımıza çıkar. Daha küçük yaşlar için yüz tamamen oturmadığından estetik açısından uygun olmayabilir.

 

Dudak Dolgusu Yaptırıldığı Anlaşılır Mı?

 

Günümüzde çoğu kadın güzel dudaklar elde etmek amacıyla dudak dolgusu işlemine başvurur. Ancak doğal bir görünüm elde etmeyi de istediklerinden yapılan işlemin çok fazla belli olmasını da istemezler. Herkes güzelliğe önem verir yalnızca yapay bir güzellikten çok doğal ya da doğuştan gelen bir güzellikmiş gibi lanse ettirilmeye çalışılır.

 

 

Bu durumda da yapılan dudak dolgusunun yapay değil de doğal bir görünümde olmasını tercih ederler. Tüm bu sebepler doğrultusunda dudak dolgusu yaptırıldığı anlaşılmasın isteniyorsa doğru doktoru bulmak önemli olacaktır. Alanında uzman bir doktor ile yapaylıktan uzak doğal bir görünüme sahip dudaklar elde etmemiz mümkün olacaktır. Ancak bazı hastalar da aşırıya kaçmak istedikleri takdirde dolgu yapıldığı belli olacaktır.

 

 

Bu tamamıyla hastanın nasıl bir dudak dolgusu istediğiyle alakalı bir durum olarak karşımıza çıkar. Normal şartlarda uzman bir doktor tarafından uygun doz uygulandığı takdirde doğal bir dudak elde etmiş oluruz.

 

Dudak Dolgusu Ne Sıklıkla Yaptırılmalıdır?

 

Yaşlanan dudakların daha genç bir görünüme veya daha kalın bir şekle sahip olması amacıyla günümüzde en sık uygulanan ve en çok bilinen işlem dudak dolgusudur. Yaşımız belli bir sınırı geçtikten sonra cilt altında yer alan hyalüronik asitte de azalma meydana gelir ve bu da dudakların daha ince gözükmesine sebep olur. Tüm bunları engellemek amacıyla dudakların çeşitli yerlerine dudak dolgusu ilave edilir. Dudak dolgusunun ne sıklıkla yapılacağı konusuna gelecek olursak çoğunlukla iki seans art arda yapılır.

 

 

Bununla birlikte hastaya yapılacak ilk dudak dolgusu enjeksiyonu ise eğer iki ya da üç hafta gibi bir süre sonra tekrardan tamamlayıcı bir seans uygulanması gerekebilir. Uzman hekimler tarafından yapılması gereken dudak dolgusu uygulamasında yapılan enjeksiyon genellikle etkisini hemen gösterir. Bu uygulama yapılmadan öncesinde herhangi bir test yapılmasına da ihtiyaç duyulmaz.

 

Dudak Dolgusunun Kalıcılığı Ne Kadardır?

 

Dudak dolgusu için çoğunlukla hyalüronik asit tercih edilir ve bu asit dudaklara enjekte edildikten sonra zamanla azalarak yok olacağından kalıcılığı ömür boyu sürmez. Bu nedenle de geçici dudak dolgusu olarak adlandırılır. Dudaklarımızın yalnızca kas dokunan meydana geldiği bilinir ve bu bölge iyi bir biçimde kanlanır. Tüm bu sebepler göz önüne alındığında dudak dolgusu zamanla eridiği ortaya çıkacaktır. Bu tip dolguların vücuda enjekte edildikten sonra yok olma süreleri çeşitli faktörlere bağlıdır. Bu faktörler kişiden kişiye göre değişebildiği gibi yapılacak dolgunun dozuna ya da markasına bağlı olarak da değişiklik gösterir. Dudak dolgusu kalıcılığı hastalarda genellikle 6 ay ile 1 yıl gibi bir süre zarfında değişkenlik gösterdiği bilinir.

 

 

Ankara Dudak Dolgusu Fiyatları

 

Dudak dolgusu fiyatları Ankara, yapılacak yere, uzman hekime, istenilen şekil ya da doza bağlı olarak değişiklik gösterir. Çoğunlukla dudak dolgusu uygulamasında ücretlendirme enjekte edilecek şırınga baz alınarak hesaplanır. Bu fiyata dolgu sırasında gerekli olan malzemeler gibi değişkenlerin de dahil olduğunu unutmamamız gerekir.

1 Tüp Dolgu Kaç Ml?

Dolgu malzemesi türüne, uygulama şekline ve uygulama alanına göre farklı miktarlarda üretilmektedir. Örneğin burun için üretilen 1 tüp dolgu malzemesi 0.5 veya 1 ml olacak şekildedir. Bu oranlar azami bir kişinin ihtiyacını karşılayabilecek miktardır. Dudak dolgusu estetik uygulamalarda en çok kullanılan malzemelerdendir. Genellikle 0.5 ile 2 ml arasında yapılır. Uygulama yapılacak dudağın inceliği, uzunluğu ve alanına göre ihtiyaç olan miktar değiştiği için kullanılacak dolgu maddesi miktarı da değişiklik gösterir. Bu durumda birden fazla tüp uygulanacaksa birer hafta ara verilmesi gerekiyor. Böylece daha kontrollü bir uygulama yapılabilir. Benzer şekilde çene için kullanılan dolgu malzemesi 1-3 milim arası iken yanak dolgu malzemesi 0.5-2 milim olacak şekilde üretiliyor.

Dudak Dolgusu Şişliği Ne Zaman Geçer?

Dudakların daha dolgun ve estetik bir görünüme kavuşması için dudak dolguları sık sık tercih ediliyor. Dudak dolgusu işlemi sonrası dudaklarda belirli bir şişlik meydana gelir. Şişlikle beraber dudaklarda morluk da görülebilir. Bunlar normal yan etkiler olarak değerlendirilmektedir. Normal bir şişlik ve morluk kısa zamanda kendiliğinden kaybolur. Şişliğin geçme süresi genellikle ameliyat sonrası iki veya üç gündür. Dikkat edilmediği taktirde şişlik süresi daha uzun olabilir. Çok sıcak veya çok soğuk içecekler, gıdalar veya darbeler şişliğin iyileşme süresini uzatan etkenlerdir. Bu hususlara dikkat etmek gerekir. Şişlik halâ geçmiyor ise en kısa zamanda bir doktora başvurmak gerekir.

En Fazla Kaç Defa Dudak Dolgusu Yaptırılabilir?

Formunu kaybetmiş dudaklar çeşitli dolgu maddeleriyle daha dolgun ve belirgin bir hale geliyor. Estetik merkezlerinde sıklıkla yapılan uygulamanın kalıcılığı pek yoktur. Bu yüzden belirli aralıklarla tekrarlamasında hiçbir sakınca yoktur. Hassas dokuya sahip olan dudaklarda yapılan bu uygulama çoğunlukla ağrılı olur. Bu yüzden lokal anestezi ile bölge uyuşturulur ve dudak derisi altına hyalüronik asit enjekte edilir.

Su çekme kapasitesi oldukça yüksek sayılan hyalüronik asit, anında dudaklarda dolgunluk oluşturur. Fakat bir süre sonra cilt tarafından emilir ve etkinliğini kaybeder. Bu süre ortalama 1 yıldır. İki seans şeklinde yapılan uygulama arka arkaya yapılır. Kişinin dudak yapısına ve talebe göre 3 hafta sonra tekrar tamamlayıcı uygulama yapılabilir.

Hamileyken Veya Emzirirken Dudak Dolgusu Yapılabilir Mi?

Hamilelik veya emzirme süreçlerinde anne adayı için ön planda olan tek şey bebekleridir. Onların sağlığı her şeyden daha önemlidir. Bu bakımdan hamileyken veya emzirirken dudak dolgusu yaptırmak doğru değildir. Bu süreçlerde dudak dolgusu yaptırmanın herhangi bir zararı kesin olarak tespit edilmemiştir.

Ancak uzmanlar, olası bir tehlikenin meydana gelmemesi açısından hamileyken veya emzirirken dudak dolgusu yaptırmamayı daha uygun görmektedirler. Bebeğiniz ek gıdalara başladığında dudak dolgusu yaptırabilirsiniz. Onun dışında hamile veya emzirme süreçlerinde böyle bir operasyon yaptırmamanız, hem kendiniz hem de bebeğiniz için en sağlıklı olanıdır. Çünkü dudak dolgusu işlemi sırasında veya sonrasında ufak sorunlar meydana gelebilir.

Dudaklarıma Yaptırdığım Dolgu Zarar Verir Mi?

Dudağa dolgu uygulaması kısa zaman içinde yapılabilen ve dudağa zarar vermeyen estetik bir işlemdir. Bu işlem esnasında dudak için özel bir dolgu malzemesi kullanılır. Kullanılan malzemenin kalitesi ve içeriğine göre dudak dokusu şekillenir. Uygunsuz ve kalitesiz seçimler ise dudaklara zarar verir.

Dudak dolguları güvenli olmayan ve hijyen koşullarına uymayan yerlerde yaptırılmadığı taktirde bir sorun teşkil etmez. Dolgu süresi geçtiği taktirde dudaklar eski haline geri döner. Gelişen teknoloji sayesinde dudak dokusu zarar görmez ve farklı teknikler ile dolgu güvenilir şekilde yapılır. Dudaklarda aşırı şişlik, kızarma, kanama gibi durumlarda en kısa zamanda işlemi yaptırdığınız hekime başvurmak gerekir.

Dudak Dolgusu Sonrası Buz Uygulaması Gerekli Mi?

Dudak dolgusu estetiği sonrası dudakta bir miktar şişme görülür. Bu normal bir durumdur. Şişliğe bağlı olarak acı ve kızarıklık da görülebilir. Bu yüzden işlem sonrası bu yan etkileri en aza indirmek için dudağa buz uygulaması yapılır.

Ağrıyı ve şişliği azaltmak için gerekli bir işlemdir. Aynı zamanda buz kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesine yardımcı olur. Bu sayede dudak estetik olarak daha hoş görünür ve doğal bir görünüme kavuşur. İşlem sonrası dudağa buz uygulaması yapılmadan önce doktora danışmak gerekir. Doktor gerek duymadığı taktirde dudağa buz koyma işlemi uygulanmayabilir. Zaten doktorunuz işlem sonrası bu konu hakkında bilgi verecektir.

Erkeklerde Dudak Dolgusu Yapılabilir Mi?

İnce ve hacimsiz dudaklar kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de estetik kaygıya neden olabiliyor. Adeta çizgi şeklinde görünen incecik dudaklardan rahatsız olan erkekler de dudak dolgusu yaptırabilir. Önemli olan işinde uzman estetisyenleri tercih etmektir. Başarılı bir hekim hangi dudak tipine hangi dozda dolgu maddesi uygulayacağını iyi analiz eder. Örneğin çok ince dudaklarda küçük doz uygulamaları gerekirse seansları artırmak başarı sağlamaktadır.

Dudak konturuna yapılan enjeksiyon sırasında hyalüronik asit, dolgu maddesi olarak kullanılır. Bakıldığında kadınlara yapılan uygulamadan pek bir farkı görünmüyor. Fakat erkeklere uygulama yaparken yüzün erkeksi görünümünü kaybettirmemek son derece önemlidir. En ufak bir yanlış uygulama istenmedik feminen bir görünüm verecektir.

Dudak Dolgusu Zararlı Mıdır?

Dudak dolgusu, son zamanlarda sıklıkla tercih edilen bir uygulamadır. Birçok kadının yaptırdığı bu uygulamayla ilgili, merak edilen bazı noktalar vardır. Bunların başında, dudak dolgusunun zararlı olup olmadığı sorusu gelir. Dudak dolgusu için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, kullanılan ana maddedir. Dudak dolgusunda kullanılan ana madde, hyalüronik asittir. Bu madde vücudumuzda da bulunduğundan vücut bu maddeyi tanır.

Bunun yanı sıra, dudak dolgusu yaptıran kişilerin, birkaç gün boyunca, doktorun tarif ettiği şekilde, dudağa masaj yapmaları gereklidir. Bu dolgu maddesinin dağılması için gereklidir. Dolgudan sonra, birkaç gün sıcak içecek tüketmemek ve dudağı ısırmamak gereklidir. Bunlara dikkat edildiğinde, dudak dolgusu zararlı değildir.

Dudak Dolgusu Kimlere Yapılmaz?

Günümüzde gelişen teknoloji ve yöntemler ile beraber birçok kişi dudak dolgusunu tercih etmektedir. Yaş alan bireyler, dudak çizgisini ve dolgunluğunu zamanlar kaybeder. Sadece yaş ilerlemesinden kaynaklanmayan bu sebepler, doğuştan dudak yapısının ince olmasından kaynaklanıyor olabilir. Güzel dudaklara herkes sahip olmak ister. Peki, bu yöntem dudak dolgusunu tercih eden herkese uygulanabilir mi? Bazı firmalar bunu doğru bulsa da sağlık açısından herkese uygulanması doğru değildir. Dolgu malzemesinin herhangi bir yan etkisinin olmadığı ispatlansa bile hamile ve emziren annelerin bu süreçte dolgu yaptırması uygun görülmez. Dolgu yaptırmak isteyen kişinin dudağında açık yara veya uçuk bulunuyor ise bu süreçte dudak dolgusu yaptırması uygun görülmez. Bir diğer seçenek ise otoimmün hastalıklarının aktif olduğu dönemlerde dolgu yaptırılması sakıncalıdır.

Dudak Dolgusu Enjeksiyonundan Sonra Dudaklar Yapay Mı Görünür?

Güzellik algıları içerisinde önemli bir yer edinmiş olan büyük dudaklar, dudak dolgusuyla elde edilebilir bir görüntüdür. Bu işlemde, dudak içerisine enjekte edilecek özel sıvılar sayesinde dudakların doğal bir büyüklük kazanması sağlanır.

Dudak dolgusunun doğal durması ise, yüz yapısının ve dudakların renkli olan kısmının dolguyu kaldırabilmesine bağlıdır. Uç noktalarda yapılmayacak olan enjekte işlemlerinden sonra dudaklar, doğal ve dolgu olduğu fark edilemez nitelikte bir büyüklük kazanır.

Bu durum genel anlamda dolgu yaptırmak isteyen bireyin tercihlerine göre şekil alacağı için, doğal görünümlü dudak dolgusunun mümkün olduğu unutulmamalıdır. Dudak dolgusu için ve doğal görünüm için sitemizdeki detayları inceleyebilirsiniz.

 

 

Ankara dudak dolgusu fiyatları hakkında bilgi almak için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Op.Dr.Eda HOROZ
Op.Dr.Eda HOROZ
facebook İnstagram Youtube
Whatsapp
Size daha iyi bir deneyim sunabilmek için internet sitemizde çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikamızı ve İnternet Sitesi Aydınlatma Metnimizi inceleyebilirsiniz. Kabul Ediyorum - Kabul Etmiyorum