Sesli Komut Türkçe İngilizce Fransa Almanya

Ankara Kepçe Kulak Estetiği

 

Günümüzde en çok merak edilen estetik operasyonlarının başında kepçe kulak estetiği operasyonu yer almaktadır. Kepçe kulak estetiği olmak isteyen kişilerin bir uzman görüşü alması ve gerekli kontrollerden geçmesi gerekir. Peki, kepçe kulak estetiği nedir? Bir göz atalım.

 

kepce kulan nasil duzelir

 

Kepçe kulak estetiği olarak bilinen otoplasti, kulakların daha estetik bir görünüme kavuşmasına yardımcı olacak bir operasyon çeşidi olarak bilinmektedir. Bu operasyonda kulak kepçesi yeniden şekillendirilir. Kulak kepçesine estetik bir görünüm kazandırılır. Kulak kepçesi yeniden şekillendirilirken farklı yöntemler de sıklıkla kullanılabilir. Genellikle anestezi altında yapılan bir işlemdir. Kişinin durumuna bağlı olarak en az 2 veya 3 saat içerisinde gerçekleştirilir. Sütur teknikleri operasyonda kullanılır.

 

 

Sütur, genellikle ameliyat sonrası kulağın arkasında yer alan kesiyi kapatmak amaçlı tercih edilir. Operasyon sonrası bakımlar aksatılmadığı taktirde ve steril bir bakım yapıldığı taktirde iyileşme süreci hızlanır. Kepçe kulak probleminin önüne geçmek ve daha estetik kulaklara sahip olmak için başvurulan bir yöntemdir. Kıkırdak dokunun tekrar kazandırılması sağlanır ve operasyon başarılı bir şekilde sonuçlanır.

 

 

Kimler Kepçe Kulak Estetiği Yaptırabilir?

 

Kulaklarından şikayetçi herkes kepçe kulak estetiği yaptırabilir. Sağlık açısından ciddi riskler taşımayan, uygun görülen kişiler ve ilkokul çağına giren çocuklara dâhi bu operasyon yapılabilmektedir. Çocuklar için en ideal yaş grubu 5 yaş olarak bilinmekte ve tavsiye edilmektedir. Kepçe kulaklarından şikayetçi kişiler kepçe kulak estetiği yaptırarak bu sorundan kurtulabilirsiniz. Kulaklarda ki büyüklük veya herhangi bir sorundan kaynaklı yaşanan problemler içinde bu operasyona başvurabilir ve olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

 

 

Ankara kepçe kulak estetiği hakkında daha fazla bilgi için yazımızı okumaya devam edin.

 

 

Kepçe Kulak Ameliyatı En Erken Kaç Yaşında Yapılabilir?

 

Ankara otoplasti, estetik operasyonlar içinde en küçük yaşta yapılabilen uygulamalar içinde yer alıyor. Kepçe kulak estetiği, ilkokul çağındaki çocuklar için bile yapılabilmekte. Bunun nedeni, özellikle o ilkokul çağındaki çocukların, kepçe kulak probleminden dolayı psikolojik olarak etkilenmeleridir. Akran zorbalığı gibi psikolojik etkiler nedeniyle, kepçe kulak estetiği ameliyatı olmak isteyen çocuklara, otoplasti uygulaması yapılmaktadır.

 

Kepçe kulak ameliyatı nasıl yapılır?

 

Sağlık açısından herhangi bir risk teşkil etmemesine karşın, özellikle okul çağındaki çocuklarda özgüven eksikliği gibi problemlere yol açabilen kepçe kulak, modern ve etkili teknikler kullanılarak tedavi edilebilen bir durumdur.

 

 

Otoplasti, yani kepçe kulak estetiği basit estetik operasyonlar sınıfında yer alır. Hastanın yaşına ve durumuna göre, genel ya da lokal anestezi uygulanarak yapılan kepçe kulak estetiği operasyonu, ortalama olarak 45 dakika ile 90 dakika arasında sürer. Klinik şartlarında yapılan ameliyatın ardından, hastanın kalmasını ya da yatmasını gerektirecek bir durum olmaz.

 

 

Otoplastide, kepçe kulak üzerinde yapılacak işleme göre kulağın önünde ya da arkasında işlem yapılabilir, kulak kıkırdakları istenen şekli alır. Otoplasti uygulamasının sonunda, kulak istenen şekle kavuşur. Ameliyat sonrası iyileşme sürecinin en fazla 1 ya da 2 hafta sürdüğü kepçe kulak estetiğinde, operasyona ilişkin bir kalıcı iz oluşmaz.

 

 

Kepçe Kulak Estetiği Ne Kadar Sürer?

 

Operasyona karar veren kişiler ilk olarak bir uzmana danışmalısınız. Uzman eşliğinde uygulanacak tedavi ve bu tedavinin süreci belirlenmelidir. Kontrol aşamasından sonra uygun görüldüğü taktirde kısa sürede işlem gerçekleştirilmektedir. Bu işlemin gerçekleşmesi genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyat 1 veya 2 saat gibi kısa zaman dilimlerinde gerçekleştirilmektedir.

 

 

Bazı durumlarda kıkırdak dokunun yeniden şekillenmesi gerekebilir. Bu gibi işlemlerde süre uzayabiliyor. Fakat bu işlem uzun zamanlar alan bir işlem değildir. Uzman kişiler ve steril koşullar altında kısa zamanda etkili sonuçlar vermektedir. Kulak arkasında yer alan kesi dikiş ile kapatılır ve bir süre sonra dikişler alınır. Alınan dikişler kulak arkasında olduğu için fazla göze batmamaktadır.

 

Kepçe Kulak Ameliyatında İyileşme Süreci Nasıl?

 

Otoplastide, iyileşme süreci hızlı bir şekilde gerçekleşir ve hayatı etkileyecek bir durum ortaya çıkarmaz. İşlemin kısa sürdüğü, genel anestezi uygulanmamış kişiler aynı gün içinde taburcu olabilir. Otoplastide yapılan işlemler, büyük çoğunlukla dikiş gerektirmeyen işlemlerdir ve 1 ile 2 hafta içinde de iyileşme tamamen gerçekleşir. Ameliyat sonrasında kulaklara, 1-2 hafta süre ile koruyucu özel bantlar takılır ve bu bantlar, iyileşme sürecinin sona ermesiyle çıkarılır.

 

 

Ameliyatın ardından, genellikle 2 günlük bir süre geçmesinin ardından duş alınabilir ve günlük yaşama geri dönülebilir. İyileşme sürecinde kulakların, olası fiziksel dış etkilere karşı korunması önemlidir.

 

Ameliyat Sonrası Bant Kullanmak Gerekli Mi?

 

Ameliyat sonrası bant kullanmak gerekli mi? Sorusu ile sık karşılaşıyoruz. Operasyonu geçirdiğiniz taktirde kulak arkasında yer alan dikişler pansuman ve kontrollerden geçecektir. Bu süre 1 hafta veya 10 gün gibi bir zaman dilimini kapsayabilir. 10. gün uygun görüldüğü taktirde dikiş alma işlemi gerçekleştirilmektedir.

 

 

Bu işlem sonrasında hastaya kafa bandajı kullanımı tavsiye edilir. Bu kafa bandajı kişinin sosyal aktivitelerini ve sosyal yaşamını etkilemez. Günlük kullanılmasa da olur fakat geceleri kafa bandajı ile uyumak uzmanlar tarafından önerilmektedir. Elastik kafa bandajları daha hızlı şekilde iyileşmeyi kolaylaştıracaktır. Kullanılması kişinin rahatı için oldukça gereklidir. Yani ameliyat sonrası doktor tavsiyesinde kısa bir zaman için bandaj kullanımı gerekebilir.

 

Ameliyatsız Kepçe Kulak Estetiği Yapılabilir Mi?

 

Özellikle küçük yaşlarda görülebilen kepçe kulak yapısında, ameliyatsız yöntemler halk arasında bilinmektedir. Bu yöntemler arasında kulaklara baskı uygulama ve bağlama, yapıştırıcı kullanımı gibi tıbben önerilmeyen seçenekler yer alır.

 

 

Kepçe kulak yapısına karşı bandana kullanmak, yalnızca yeni doğan bebeklerde ilk bir haftalık süreç içinde işe yarayabilir. Artık büyümeye başlayan bebeklerde, gençlerde ise ameliyatsız kepçe kulak estetiğinin başarı şansı sıfırdır. Buna ek olarak, ameliyatsız kepçe kulak düzeltme işlemleri kulağa zarar da verebilir.

 

Kepçe Kulak Genetik Midir?

 

Kepçe kulak kulakta yer alan kıkırdağın yeterince gelişememesi ve kulağın daha önde görünmesine neden olan bir problemdir. Bu problem anne karnında başlayabilmektedir. Anne ve babada kepçe kulak problemi olması çocukta da görülmesi riskini artıran bir faktördür. Genetik yolla olabilir. Fakat sonradan da kepçe kulak oluşumuna neden olan faktörler mevcuttur. Bunların başında kulağa alınan darbeler ve tramvatik kazalar yer alır. Kulağa darbe alınması kıkırdak dokunun zarar görerek şeklinin bozulmasına neden olur. Fakat genellikle büyük bir oranı genetik faktörlüdür. Hatta yüzde 95 gibi orandan bahsetmek mümkündür.

 

 

Kepçe Kulak Sağlık Sorununa Yol Açar Mı?

 

Kepçe kulak sağlık sorunlarına yol açmaz. Fakat estetik olarak kişiyi rahatsız eder. Kişi kulaklarından dolayı yeterli özgüveni kazanmakta zorlanabilir. Kişide özgüven eksikliği görülebilir. Buda kişinin sosyal yaşantısını olumsuz yönde etkiler. Daha içe kapanık ve cesaretsiz bir tavır sergileyebilirler.

 

 

Genellikle ilkokul cağında alay konusu olduklarından dolayı çocukların ruh yapısı etkilenebilir. Psikolojik yönden rahatsızlıklar yaşanabilir. Yetişkin bireylerde de stres, depresyon, kendini beğenmeme gibi sorunlara yol açabilen bir etkendir. Genellikle duymayı etkilemez. Fakat sonradan darbeden dolayı oluşan kepçe kulak sorunu bazı durumlarda işitme kaybına neden olabilen bir faktördür. Kepçe kulak ameliyatı ile bu problemin önüne geçmek mümkündür.

 

 

Kepçe kulak estetiği de uygun şekilde gerçekleştirildiği taktirde duyma problemlerine yol açmaz. Aksine daha hoş bir görünüm oluşmasına katkı sağlar. Güvenilir olmayan ortamlarda yaptırılan ameliyatlar sonrası bazı komplikasyonlarla karşılaşabilirsiniz. İşitmede azalma, işitme kaybı gibi sorunlarla karşılaşmamak için operasyonun gerçekleştirileceği ortam önemlidir. Araştırılarak en uygun ortam seçilmelidir.

 

 

Kepçe Kulak Ameliyatı Fiyatları Ne Kadar?

 

Kepçe kulak ameliyatında fiyatı etkileyen faktörler mevcuttur. Bunların başında seçilen ortam ve uzman doktor yer almaktadır. Kaliteli bir hizmet her zaman daha fazla bir maliyete neden olmaktadır. Kişinin durumuna ve seçilen yönteme göre fiyatlar değişiklik gösterebilir. Bu yüzden en doğru fiyat için güvenilir bir merkeze başvurmak gerekmektedir. Sizlere uygun, kaliteli ve güvenli hizmet basamakları sunuyor ve en doğru hizmet için çalışıyoruz. Ücretsiz ön görüşmeler yaparak en doğru fiyat seçeneklerini öğrenebilirsiniz.

Kepçe Kulak Ameliyatı Genel Anesteziyle Mi Yoksa Lokal Anesteziyle Mi Yapılmalıdır?

Çeşitli sebeplerden ya da doğuştan meydana gelen kepçe kulak, estetik açıdan hiç hoş olmayan bir görüntüdür. Bu bakımdan birçok insan kepçe kulak ameliyatı olmak için uzmana başvurur.

Kepçe kulak ameliyatı hem lokal anestezi hem de genel anestezi ile yapılabilmektedir. Genel anestezi yöntemi, genellikle çocuklar için uygulanır. Çocuklar gelişimlerini tam olarak tamamlamadıkları için onlara genel anestezi yöntemini uygulamak en doğru olanıdır.

Çocukluk çağını atlatmış bireylere ise kepçe kulak ameliyatında lokal anestezi uygulanır. Lokal anestezi bireyi, narkoz etkisinden korur. Böylece ameliyat sonrası herhangi bir yan etkinin meydana gelmesi engellenmiş olur. Lokal anestezi bu açıdan kepçe kulak ameliyatında oldukça fazla uygulanır. Sadece çocuklarda genel anestezi tercih edilir.

Yelken Kulak Problemi Tek Bir Dikiş Kullanılarak Tamamen Çözülebilir Mi?

Yelken kulak sorunu günümüzde çok hızlı şekilde tedavi ediliyor. Tedavi esnasında kulak yapısına ve tedaviye uygun dikişler atılıyor. Bu dikişler genel olarak kulak ortası veya kulak kepçesi gibi bölümlerde yer alıyor. Tek bir dikiş kullanılarak yelken kulak sorunu çözülebilir. Fakat tek dikiş genellikle sorunu çözmek için değil hafifletmek için kullanılır. Kesin bir tedavi için atılan dikiş sayısının yeterli olması gerekir. Kepçe kulağı normal bir görünüme kavuşturmak için kulak kepçesi ve kulak memesi üzerindeki sorunlarında çözülmesi gerekir. Bu sorunların çözülmesi için ise birden daha fazla sayıda dikişe ihtiyaç vardır. İşlem için gerekli dikiş sayısını doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Yelken Kulak Ameliyatlarından Sonra Görünür İz Olur Mu?

Kulakların estetik görünmesi için yapılan kulak ameliyatlarında iz kalıp kalmadığı çok merak ediliyor. Yelken kulak ameliyatlarında doğru teknik kullanıldığı taktirde herhangi bir dikiş izi kalmıyor.

Ayrıca bu işlem kulağın arkasını yani dış kısmını kapsadığı için dikiş izleri belli olmuyor. Kulaktaki sorunun büyüklüğüne göre, cerrahi tekniğe göre ve kulak yapısına göre kulakta oluşan iz miktarı değişiklik gösterir.

Fakat uzman bir hekim tarafından steril ortam koşullarında gerçekleşen operasyonlarda iz kalma riski oldukça düşüktür. İşlem sonrası kullanılan kremler ve bakım aşamaları sayesinde iz kalma sorununa karşı önlem alınmış ve tehlike ortadan kaldırılmış olur. En az 1 hafta içerisinde kulak kendini toparlamaya başlayacaktır.

Kepçe Kulak Doğuştan Mı Olur?

Vücudumuzun en önemli duyu organlarından biri olan kulak aynı zamanda estetik açısından da büyük önem taşır. Kulaklarda görülen belirgin şekil bozukluğu halk arasında kepçe kulak olarak adlandırılır ve bu durum genetik faktörlere bağlı olarak meydana gelir. Ailesinde kepçe kulak problemi olan kişilerde bu rahatsızlığın görülmesi muhtemeldir.

Çocukluk veya yetişkinlik dönemi fark etmeksizin oldukça büyük sorunlara yol açan bu durum; kulak kıkırdaklarının gevşek bir yapıya sahip olması, kulağın kıvrımlarının oluşmaması dümdüz olması ve kulak kemiği ile kepçesinin açısındaki aranın geniş olmasından kaynaklanır. Genellikle genetik yatkınlığın etkili olduğu kepçe kulak etkili bir müdahale ile ortadan kaldırmak mümkündür.

 

 

Kepçe kulak estetiği Ankara fiyatları hakkında bilgi almak için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Op.Dr.Eda HOROZ
Op.Dr.Eda HOROZ
facebook İnstagram Youtube
Whatsapp