Takip Edin:

Bruksizm İçin Kırışıklık Giderici

Bruksizm, uykuda ya da uyanıkken, bilinçsiz bir şekilde dişleri sıkma ya da gıcırdatma rahatsızlığına verilen isimdir. Yalnızca, basit bir diş sıkma eylemi olarak adlandıramayacağımız bruksizm, insanda diş ağrısının yanı sıra baş ağrısı, kulak ağrısı ya da migren gibi sorunlara neden olabilir. Bruksizmin neden olduğu problemlerin arasında, diş düzleşmesi ve deformasyonu, diş minesi kaybı da yer alır. Diş sıkma tedavisi ya da bruksizm için kırışıklık giderici, diş gıcırdatmaya neden olan kasın etkinliği azaltılarak yapılan bir işlemdir.

Bruksizm kırışıklık giderici nasıl yapılır?

Bruksizm nasil tedavi edilir

Bruksizm, yani diş sıkma kırışıklık gidericisi, kare yüz olarak da bilinen, çenenin gelişmiş olduğu yüz yapısı için uygulanan işlem ile aynıdır. Masseter adlı, görevi çiğneme olan kasın aşırı gelişmesi, bruksizm rahatsızlığına yol açmaktadır. İşlemde, uygulama masseter kaslarındaki bölgelere yapılır. Aşırı kas aktivitesini önleyen bu uygulama sonucunda, diş sıkma ve gıcırdatma kaynaklı çene ve diş ağrıları, baş ağrıları gibi semptomların ciddi şekilde azaldığı gözlemlenmektedir. Bruksizm işleminde, diş gıcırdatma durumuna müdahalenin yanı sıra, kare yüz olarak da ifade edilen köşeli yüz görünümü de, daha yumuşak bir forma kavuşturulabilir.

Diş sıkma ile ilgili bilinmesi gerekenler

Bruksizm, diş gıcırdatmanın nedenlerini ortadan kaldırmaz, ancak sonuçlarının etkisini iyileştirebilir. Bruksizm, yalnızca fiziksel değil, psikolojik nedenleri de olan bir rahatsızlıktır.

  • Bruksizm, gelen şikayetlere göre 3-4 aylık süreçler içinde yeniden yapılabilir.
  • Diş gıcırdatma, bruksizmin çene kemiği ve eklemindeki hasarını minimize eden bir uygulamadır.
  • Uygulama, 10 dakika gibi kısa süreler içinde sonuçlanabilmektedir.
  • Ağrısız ve basit bir uygulama olan bu işlem, özel iğneler ile, acı hissettirmeden tamamlanan bir estetik operasyondur.

Bruksizm İçin Kırışıklık Giderici - Op. Dr. Eda Çabuk Horoz

Hemen Ara
Whatsapp