Türkçe İngilizce Fransa Almanya

Burun ameliyatında dudak değişir mi?

Burun ameliyatı sonrasında dudağın üst bölümünde bazı farklılıklar meydana gelmektedir. Burna yapılan uygulamalar doğrudan dudağın şeklini etkilemediği görülmüştür. Fakat, üst dudağın açılma ve kapanma şeklini etkilemektedir. Bu değişiklik gözle görülecek kadar büyük bir değişiklik değildir. Burun ameliyatlarında buna dikkat edilmektedir. Burun, operasyon esnasında yüzle uyumlu olacak şekilde tasarlanmaktadır. Burun ameliyatı sonrasında dudak bölgesinde şişlik ve morluklara rastlanabilmektedir. Bu durumlar normal olarak karşılanmaktadır. Bunun sebebi, yapılan işlem esnasında kullanılan tekniklerdir. Dudaklarda oluşan şişlik ve morluk belli bir süre içerisinde tamamen kaybolmaktadır. Bu süreç içerisinde gülmede zorluk yaşanabilmektedir. Fakat, bu kalıcı bir durum değildir. İyileşme süreci tamamlandıktan sonra dudaklar ve gülüş günlük hayata uyacak duruma gelmektedir.

Burun Estetiği Yüz İfadesini Değiştirir mi?

Burnun kemik yapısı bazı durumlarda yüz ile uyum içerisinde olmamaktadır. Bu durumda yüz ifadesi de etkilenmektedir. Burun ameliyat sonrasında yüz ifadesi değişmektedir. Fakat, bu olumsuz anlamda bir değişiklik değildir. Tam tersine pozitif anlamda bir değişikliktir. Uygulamadan sonra yüz ile burun kendi içerisinde uyumu yakalamaktadır. Böylelikle yüz ifadesi daha estetik bir hal almaktadır.

Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun estetiği aynı zamanda rinoplasti olarak da ifade edilir. Sağlıklı bir yaşam için burnun fonksiyonlarını yerine getirebilmesi ya da estetik bir görünüme kavuşmak amacı ile burun estetiği gerçekleştirilmektedir. Burun ameliyatında ameliyat öncesi hazırlıklar önem arz etmektedir. Burnun ilk önce yan profilden çeşitli 3d programlarla çekilmiş fotoğrafı hastanın istediği şekle getirilmektedir. Hastanın gösterilen burun şeklini beğenmesi sonucu ameliyat için tarih belirlenmektedir. Burun ameliyatı genellikle kemik ve kıkırdak şekillendirmesiyle yapılır. Bu tedavi şekli genel anestezi gerektirmektedir. Bazen küçük müdahale durumlarında lokal anestezi de tercih edilebilmektedir. Fakat, kapsamlı operasyonlarda genel anestezi her zaman için ilk tercihtir.

Burun Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Burun ameliyatı insanlar tarafından sıklıkla tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir. Bu yüzden, bu ameliyat yapılmadan önce sonrasında nelere dikkat edilmesi gerektiği bilinmelidir. Burun ameliyatından sonra dikkat edilmesi gerekenler aşağıda yer almaktadır.

  • Burun ameliyatı gerçekleştikten sonra ilk bir hafta içerisinde yürüyüş gibi vücudu çok hareket ettirmeyecek egzersizler yapılabilmektedir.
  • Ağırlık kaldırma gibi daha çok efor gerektiren aktiviteler burun tam olarak iyileşene kadar yapılmamalıdır.
  • Denizde ya da havuzda yüzerken derine dalmadan su yüzeyinde yüzme gerçekleştirilebilmektedir.
  • Burun ameliyatı gerçekleştirildikten sonraki ilk 2 gün içerisinde vücut baş harici yıkanabilmektedir. Bir hafta geçtikten sonra normal duş almaya başlanmaktadır.
  • Burun ameliyatından sonra belirli aralıklarla doktor kontrolleri kesinlikle aksatılmamalıdır.

Yukarıda bahsedilen unsurlara dikkat edilerek daha sağlıklı ve ağrısız bir ameliyat ve sonrası geçirmek mümkündür.

18.08.2023 10:31:28
Blog
Kilo Verince Gamze Çıkar Mı? Gamze Estetiği Zamanla Kaybolur Mu?
Bişektomi Ne Kadar Kalıcı? Geri Dönüşü Var Mı?
Ağlamak Burun Estetiğine Zarar Verir Mi?
Sinüzit Ameliyatı Ne Kadar Sürer? Sonrasında Tekrarlar Mı?
Göz altı ışık dolgusu etkisini ne zaman gösterir? Ne kadar dayanır?
Yüzdeki kırışıklıklar nasıl yok edilir?
Burun ameliyatında dudak değişir mi?
Yanak Çizgileri Nasıl Giderilir? Tedavi Seçenekleri Nelerdir?
Burun Büyümesi Kaç Yaşına Kadar Devam Eder?
Burun Estetiği Yaptırmak İçin En İdeal Zaman Nedir?
Bademcik Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli Ve Ne Yenir?
Revizyon Burun Ameliyatı Tehlikeli Mi? Kimler Yaptırabilir?
Örümcek Ağı Estetiği Nedir? Örümcek Ağı Estetiğinin Yapılma Amaçları
Geniz Eti Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır? Geniz Eti Tedavi Edilmezse Ne Olur?
Ameliyatsız İple Yüz Germe İşlemi Nedir, Nasıl Yapılır? Avantajları Nelerdir?
Gummy Smile Tedavisinin Etkisi Ne Kadar Sürer?
Dudak Dolgusu Hangi Durumlarda Yapılmaz?
Göz Kapağı Ameliyatı Kaç Yıl Dayanır? Riski Var Mı?
Dermapen Sonrası Leke Kalır mı? Hangi Arayla Yapılır?
Burun Eğriliği Ameliyatı Zor Mu? Nasıl Yapılır?
Op.Dr.Eda HOROZ
Op.Dr.Eda HOROZ
facebook İnstagram Youtube
Whatsapp
Size daha iyi bir deneyim sunabilmek için internet sitemizde çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikamızı ve İnternet Sitesi Aydınlatma Metnimizi inceleyebilirsiniz. Kabul Ediyorum - Kabul Etmiyorum