Takip Edin:

Op. Dr. Eda Çabuk Horoz

dudak dolgusu nedir

Dudak Dolgusu Nasıl Eritilir?

Dudak dolgusunun kalıcılığı yapılmış olan dolguya bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Dudak dolgularının kalıcılığı 6 ay ile 1 yıl arasında olabilmektedir. Daha uzun zaman boyunca kalabilen dolgular da mevcuttur. Fakat dudak dolgusu yaptıracak kişiyi rahatsız etmemesi için genellikle dudakta kalıcı dolgu yaptırılması önerilmez. Dudakların doğal mı yoksa yapmacık mı görünmesi tamamıyla sizin tercihinize bağlı olarak yapılmaktadır.

Doğal bir görünüm istiyorsanız eğer uygulamayı yapacak olan hekimin bu konuda yeterince deneyimli olması gerekmektedir. Dudak dolgunuzu yeterince deneyime sahip olan bir hekime yaptırırsanız eğer istediğiniz doğal görünüme sahip olmuş olursunuz. Dudak dolgusu yapımı acısız bir işlem olmaktadır. Dudak dolgusu için nitelikli olan bir dolgu seçilmişse eğer memnun kalınmadığı taktirde dolgu eritme işlemi kolaylıkla yapılabilmektedir.

Genellikle dudak dolgularında Hyaluronik asit içeren dolgular uygulanmaktadır. Bu dudak dolguları hyaluronidaz enzimi sayesinde eritilebilmektedir. Dolgunun çıkarılabilmesi için, dolgu yapılan dudağa hyaluronidaz enjekte edilir. Herhangi bir operasyona gerek kalmaz.

Dudak Dolgusu Nedir?

Dudaklara hacim kazandırmak veya dudak yapısını şekillendirmek için, dudakların iç kısmına ve çevresine dolgu enjekte edilmesi ile yapılan işleme dudak dolgusu denir. Bu işlemler çeşitli nedenlerden dolayı tercih edilmektedir. Dudaklarında incelme yaşayan ya da dudak yapısını değiştirmek isteyen kadınlar, dudak dolgusu işlemini tercih etmektedirler. Dudak dolgusu işlemini estetik uzmanı hekimler tarafından yaptırabilirsiniz.

Dudak Dolgusunu Kimler Tercih Eder?

Yaşlanma etkileri ile beraber cildimizde kollajen, elastin ve hyaluronik asit miktarında azalmalar görülmektedir. Bu eksiklikleri ortadan kaldırmak için yapılmakta olan dudak dolgusu işlemi hamileler, iltihap kaynaklı deri sorunu yaşayanlar ve uçuk sorunu olanlar haricinde herkese yapılmaktadır. Dudak dolgusu işlemi, yaşlanma kaynaklı olarak ortaya çıkan dudak kenarı sarkmaları problemlerini ortadan kaldırmak maksadı ile uygulanmaktadır. Ayriyeten bu işlemi ince dudak yapısına sahip olan veya dudak dolgunlaştırmaya ihtiyaç duyan bütün kadınlar tercih etmektedir.

Dudak Dolgusu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Estetik konusunda uzman kişiler tarafından, kaliteli malzemeler ve doğru teknikler uygulandıktan sonra dudak dolgusunda herhangi bir sorunun ortaya çıkması oldukça zordur.

Dudak dolgusu yaptırıldıktan sonra dikkat etmeniz gereken bazı şeyler vardır, bunlar:

  • Dudak dolgusu uygulamasından sonra en az 2 saat bir şeyler yiyip içmemeniz gerekmektedir. Dudağınızı zorlayacak mimiklerden de kaçınmalısınız.
  • Dudak dolgusu uygulamasından sonra dudaklarda ve dudak çevresinde biraz şişlik ve ödem oluşabilmektedir. Dudak dolgusunun ardından iki gün boyunca 30 dakika buz kompresi yapılması gerekmektedir.
  • Dolgu yapılan bölgeyi rahatlatmak için doktorunuzun önermiş olduğu kremleri kullanabilirsiniz.
  • Dudak dolgusu sonrasında çok sıcak veya çok soğuk içeceklerden uzak durmanız gerekmektedir.
  • Dudak dolgusu sonrasında iki hafta boyunca saunaya ve hamama kesinlikle gitmemeniz gerekmektedir.
  • Gerçekleşecek dudak dolgusu uygulamasının öncesinde ve sonrasında alkol tüketimi yapmamanız gerekmektedir. Çünkü alkol tüketimi dolgu sonrasında ödem artışına sebep olacaktır.

 

Post a comment

Dudak Dolgusu Nasıl Eritilir? - Op. Dr. Eda Çabuk Horoz

Hemen Ara
Whatsapp