Takip Edin:

Elmacık Kemiği, Orta ve Lateral Yüz Dolgusu

Elmacık kemiği, insan yüzünde ön planda bir yapı olarak, estetik imaj anlamında önemli bir noktadadır. Çeşitli nedenlerden ötürü, elmacık kemiğinin belirgin olmadığı durumlarda, elmacık kemiği bölgesindeki hacmi artırmak ve bölgeyi daha belirgin hale getirmek adına, dolgu uygulaması çok tercih edilen bir işlemdir. Tamamlanmasının ardından, hemen günlük hayatınıza dönebileceğiniz bir işlem olan yüz dolgusu, elmacık kemiği bölgesindeki çöküntü ve kırışıklıkları azaltmasının yanı sıra, daha genç yüz görünümü sağlayan bir işlemdir.

kimler elmacik kemigi yuz dolgusu yaptirabilir

Elmacık kemiği yüz dolgusu nasıl yapılır?

Yüzün elmacık kemiği bölgesinde, doğuştan gelen şekil bozukluklarının yanı sıra çeşitli kazalar ve travmalardan ötürü oluşan yapıların, estetik açıdan daha iyi bir forma kavuşturulmasında kullanılan elmacık kemiği, orta ve lateral yüz dolgusu işleminde, farklı dolgu maddeleri ile bölge desteklenir. Birçok dolgu uygulamasında tercih edilen, vücudun kendi ürettiği bir madde olan hyaluronik asitin yanı sıra, yüz dolgusunda yağ enjeksiyonu ya da kök hücre destekli yağ enjeksiyonu teknikleri tercih edilir. Elmacık kemiği dolgusunda, genel olarak üç farklı teknik uygulanmaktadır:

Vücutta üretilen, ciltte nem ortaya çıkaran ve genç bir görünüm sağlayan hyalüronik asitin enjekte edilmesi

Vücuttan alınan yağın yüze enjekte edilmesi

Vücuttan alınan yağın, kök hücre laboratuvarına gönderilmesi ve kök hücrelerin çoğaltılması ile, hastanın kendi yağı ile birlikte enjekte edilmesi.

Elmacık kemiği dolgusu işlemi, öncesinde dolgu yapılacak bölgeye anestezik krem sürülen biri işlemdir. Bundan ötürü ağrılı bir süreç değildir. Krem, yaklaşık yarım saat içinde etkisini gösterdikten sonra, uygulama yapılır. Eğer, dolgu işleminde hastadan yağ alımı yapılacaksa, öncesinde liposuction yapılır. Hyaluronik asit ile yapılan elmacık kemiği yüz dolgusu işlemi yaklaşık 1 saat kadar sürer. Vücuttan alınan yağın enjekte edildiği teknikte, işlem 2 saate yakın sürebilir. Kök hücre destekli yüz dolgusunda ise, laboratuvar işlemleri de söz konusu olduğundan, birkaç haftalık bir süreç söz konusudur.

elmacik kemigi yuz dolgusu nedir

Elmacık kemiği orta ve lateral yüz dolgusu ile ilgili bilinmesi gerekenler

  • Acısız ve kısa bir estetik işlem olan elmacık kemiği orta ve lateral yüz dolgusu işlemi, etkisini uzun bir süre gösteren bir işlemdir. Hyaluronik asit ile yapılan dolgu işleminin etkisi, 6 ay ile 1 sene arasında etkisini gösterir, bunun nedeni asitin zaman içerisinde kaybolmasıdır. Bu teknikte, uygulama çeşitli aralıklarla yeniden yapılmaktadır.
  • Yağ hücrelerinin enjekte edildiği modelde ise, elmacık kemiği dolgusu birkaç sene etkisini gösterebilir, kök hücre destekli enjeksiyonda bu süre 5 yıla kadar çıkabilir.
  • Elmacık kemiği dolgusunda, kullanılan enjeksiyon maddeleri vücutta üretilen doğal yapılardır, bundan ötürü bir yan etki söz konusu değildir.
  • Hyaluronik asit ile yapılan yüz dolgusunda, iyileşme süreci kısadır. Hafif ve lokal ödemler, morluklar söz konusu olabilse de birkaç gün içerisinde etkisini yitirir. Bu durumda, ödemlere buz kompresi uygulanabilir, ağrı kesici kremler kullanılabilir.
  • Yağ enjeksiyonu ya da kök hücre destekli yağ enjeksiyonu ile yapılan yüz dolgularında, iyileşme ve adaptasyon süreci 2 haftaya kadar çıkabilir.

Elmacık Kemiği, Orta ve Lateral Yüz Dolgusu - Op. Dr. Eda Çabuk Horoz

Hemen Ara
Whatsapp