Türkçe İngilizce Fransa Almanya

Erkeklerde Rinoplasti

 Günümüzün değişen koşulları ile birlikte artık erkekler de kadınlar kadar rinoplasti ameliyatına ilgi duymaktadır. Burnumuz yüzümüzün tam ortasında olduğu için karakteristik duruşumuzun yansımana en büyük katkıyı sağlıyor. Hal böyle olunca estetik bir görünüme sahip olmak herkesin hakkı.  Ancak erkek rinoplastisinde dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar doğal ve keskin görünümlü geçişler olmasıdır.

 

Erkek Rinoplasti Vakalarında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Dikkat edilmesi gerekenlerden ilki radiks (burun kökü) seviyesinin alın ile burun arasındaki geçiş bölgesi açısının çok iyi değerlendirilmesidir. Bu belirlendikten sonra özellikle burun sırtındaki kemer ve kıkırdak fazlalığına çok müdahale edilirse düz bir burun sırtı elde etmek imkansız hale gelecektir ve bu da o kişiye feminen bir görünüm kazandıracaktır.

Bir diğer önemli nokta da  burun ucunun  çok kaldırılmaması  ve nasolabial (burun ile dudak arasındaki geçiş açısı) açının çok arttırılmamasıdır. Erkeklerde bunun 95 derecede olması idealdir. Tabi ki ameliyata başlamadan önce iyi bir analiz ile sorunları söylemek çok önemlidir. Özelikle erkek hastalar başlangıçta kadın hastalara göre ayrıntılara daha az dikkat edip, daha az soru sorarken ameliyattan sonra sonuçlar açısından beklentisi daha yüksek hasta grubunu oluşturmaktadır. Kalın derili olmaları, yüzlerinde asimetri olabileceği ve bunun ameliyat başarısını etkileyen önemli faktörler olduğundan bahsetmek gerekir. Ayrıca kadınlara göre nasal (burun ) kemikleri  ve burun sırtı daha geniş ve sert olduğundan ameliyatın iyileşme evresinin bu nedenle uzun  sürebileceği hakkında da bilgi verilmelidir.

Ameliyatsız Burun Estetiği (Likid Rinoplasti) Nedir?

 Hyaluronik asit dolgu ve botulinum toksin uygulamaları ile bazı burun kusurları ameliyatsız olarak da giderilebilmektedir. Mesela konuşurken  burun ucu çok hareketli olan ve aşağı düşen hastalarda bu sorunu yüz gençleştirme uygulamaları ile çözebiliyoruz. 

Bazı hasta grupları da ameliyat olmaktan ciddi anlamda korkmaktadır. O hastalarımıza da  vücudumuzda zaten üretilen ve enzimlerce de yıkılan  hyaluronik asit ile burun dolgusu önermekteyiz.

Bu gruptaki en büyük korku da acaba burnum bu dolgular  sonrasında  daha da büyür mü? İşte burada da doktorun deneyimi ve daha önce yaptığı birçok rinoplasti vakası ona yol gösterici oluyor.  Hangi aday dolgu için uygun yada değil bunu anlayabiliyoruz. Kişisel tercihimde burunda aks eğriliği olan  ve medial ve lateral krus (alt burun  kanat kıkırdakları) uzun olup, burun ucu sarkık düşük olan  hastalar bunlar için doğru aday değil. Yine yandan bakıldığında projeksiyonu fazla olan hastaları uygun bulmuyorum. Burun kemiğinin lateral nasal duvarı   çok geniş olan iri burunlarda önermiyorum.  

Peki kimlere yapalım?

Mesela burun kökü seviyeniz alçak, alın burun geçiş açısı 130 dereceden de fazla  ve buna bağlı yalancı bir psödohump (kemer)   görünümünüz varsa burun ucunuz düşük  ise burun ucunu kaldırmak  istiyorsak, supratip break point  (burun ucu üstü kırılma noktası)  belirginleştirilmesi için uygun aday olabilirsiniz. Fakat bu işlemlerin ömrü 6 ay ile 1 yıl arasındadır. İşlemlerin kalıcı olması için sürekli yenilenmesi gerekir ancak aralıklarla yapılan küçük miktardaki dolgu uygulamaları da kalıcılığı arttırır. Geçici bir işlem olması, burun ameliyatından önce burnun alacağı şekli görebilmek açısından iyidir ve ameliyat kararı almayı kolaylaştırabilir.

6.07.2023 11:30:22
Blog
Kilo Verince Gamze Çıkar Mı? Gamze Estetiği Zamanla Kaybolur Mu?
Bişektomi Ne Kadar Kalıcı? Geri Dönüşü Var Mı?
Ağlamak Burun Estetiğine Zarar Verir Mi?
Sinüzit Ameliyatı Ne Kadar Sürer? Sonrasında Tekrarlar Mı?
Göz altı ışık dolgusu etkisini ne zaman gösterir? Ne kadar dayanır?
Yüzdeki kırışıklıklar nasıl yok edilir?
Burun ameliyatında dudak değişir mi?
Yanak Çizgileri Nasıl Giderilir? Tedavi Seçenekleri Nelerdir?
Burun Büyümesi Kaç Yaşına Kadar Devam Eder?
Burun Estetiği Yaptırmak İçin En İdeal Zaman Nedir?
Bademcik Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli Ve Ne Yenir?
Revizyon Burun Ameliyatı Tehlikeli Mi? Kimler Yaptırabilir?
Örümcek Ağı Estetiği Nedir? Örümcek Ağı Estetiğinin Yapılma Amaçları
Geniz Eti Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır? Geniz Eti Tedavi Edilmezse Ne Olur?
Ameliyatsız İple Yüz Germe İşlemi Nedir, Nasıl Yapılır? Avantajları Nelerdir?
Gummy Smile Tedavisinin Etkisi Ne Kadar Sürer?
Dudak Dolgusu Hangi Durumlarda Yapılmaz?
Göz Kapağı Ameliyatı Kaç Yıl Dayanır? Riski Var Mı?
Dermapen Sonrası Leke Kalır mı? Hangi Arayla Yapılır?
Burun Eğriliği Ameliyatı Zor Mu? Nasıl Yapılır?
Op.Dr.Eda HOROZ
Op.Dr.Eda HOROZ
facebook İnstagram Youtube
Whatsapp
Size daha iyi bir deneyim sunabilmek için internet sitemizde çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikamızı ve İnternet Sitesi Aydınlatma Metnimizi inceleyebilirsiniz. Kabul Ediyorum - Kabul Etmiyorum