Türkçe İngilizce Fransa Almanya

Geniz Eti Kaç Yaşından Sonra Küçülür?

Çocuklarda doğumdan sonra fark edilen ve büyümeye başlaması ile doktor desteği alınmasına karar verilen geniz eti iltihaplı olmadığında uzun süre müdahale gerektirmez. Takibi yeterli olmasına rağmen anne ve babanın da çocukta bir takım gelişimlere dikkat etmesi önerilir.

Sık sık hasta olma veya gelişimle alakalı gerilik olması gibi durumlar geniz etinin alınmasını erken yaşlara alabilir. Doğumdan sonra büyüyen ve 4-5 yaş aralığında en büyük boyuta ulaşan geniz etinin ardından küçülmeye başlaması beklenir. Küçülen geniz eti ameliyata gerek kalmadan yok olurken bazen ameliyat seçeneğinden farklı bir yol olmadığında yaş fark etmeksizin yapılması en sağlıklı olandır.

Geniz Etinin Küçülmeye Başladığı Yaşlar

 

İltihaplanma yoksa beklenmesi önerilen geniz etinin büyümesi yaklaşık 4-5 yaşına kadar devam eder. Geniz etinin çocuğa göre değişiklik olmasına karşılık genelde 6 yaşından sonra küçülmeye başlaması beklenir. Küçülen geniz eti birkaç sene içinde tamamen tok olur. Hastanın solunum ve gelişimi ile alakalı engel olmaması halinde sağlığı olumsuz etkileyecek bir durum olmaz. Küçülme olmamasının yanında:

  • Nefes almada zorlanma,
  • Uyku apnesi,
  • İltihaplanma,
  • Gelişimde aksama

olması halinde tedaviye başlanması önerilir. Tedavi ile geçmesi beklenen geniz eti için küçülmesi adına ayrılan zaman dilimi ortalama 3 veya 6 ay olacaktır. Ardından geniz etinin cerrahi müdahale ile alınmasından başka seçenek kalmaz.

Geniz Etinin Küçülmemesi

 

Ortalama olarak beklenen yaşın 6 olduğu, bu yaştan sonra küçülme olmayan başlaması beklenir. Hastanın takibini yapan hekim ve ailesi tarafından yapılan değerlendirmeye bağlı olarak küçülme olmadığı tespit edilebilir.

Aile gözetiminde bahsedilen belirtilen olması beklenen yaş aralığına gelinmesine karşılık geniz etinde küçülme olmadığının anlaşılmasında etkilidir. İlaç tedavisine başlayan hekim geniz etinin küçülmesi için devam ettirdiği süreci küçülme olmayınca cerrahi şekilde tamamlamak zorunda kalabilir. Cerrahi işlem de riski oldukça az olan operasyon türlerinden bir tanesi olduğundan kısa süre içinde hemen yapılabilir.

Geniz Etinin Küçülüp Küçülmediğini Anlama

 

Geniz etinin küçülüp küçülmediğini anlamak için doktorlar bazen gözle muayene etmeyi isteyebilir. Bu her zaman çocukların izin verecekleri bir durum olmaz. Muayeneye izin vermeyen çocuklar için uygulanması gereken sistem ise yan grafi adı verilen bir filmdir. Film çekilince hastanın geniz eti olup olmadığı veya ne oranda küçülme yaşanıp yaşanmadığı gibi soruların tamamına cevap alınmış olur.

Geç kalmamak ve küçülüp küçülmediğinden emin olmak için yapılacak olan film çekimi doktorun işini de kolaylaştırır. Bu sayede 6 yaşına gelmesine rağmen hala küçülmeyen geniz eti olan hastanın tedavisine erken süreçte başlanmış olur. Çocukların sık sık hastalanmasının arkasında yatan en temel nedenlerden bir tanesidir. Bunun için doktor kontrollerinin gözden kaçırılmaması, ailelerin de görülen belirtileri doktora mutlaka aktarması tanı açısından önerilir.

18.08.2023 10:34:54
Blog
Kilo Verince Gamze Çıkar Mı? Gamze Estetiği Zamanla Kaybolur Mu?
Bişektomi Ne Kadar Kalıcı? Geri Dönüşü Var Mı?
Ağlamak Burun Estetiğine Zarar Verir Mi?
Sinüzit Ameliyatı Ne Kadar Sürer? Sonrasında Tekrarlar Mı?
Göz altı ışık dolgusu etkisini ne zaman gösterir? Ne kadar dayanır?
Yüzdeki kırışıklıklar nasıl yok edilir?
Burun ameliyatında dudak değişir mi?
Yanak Çizgileri Nasıl Giderilir? Tedavi Seçenekleri Nelerdir?
Burun Büyümesi Kaç Yaşına Kadar Devam Eder?
Burun Estetiği Yaptırmak İçin En İdeal Zaman Nedir?
Bademcik Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli Ve Ne Yenir?
Revizyon Burun Ameliyatı Tehlikeli Mi? Kimler Yaptırabilir?
Örümcek Ağı Estetiği Nedir? Örümcek Ağı Estetiğinin Yapılma Amaçları
Geniz Eti Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır? Geniz Eti Tedavi Edilmezse Ne Olur?
Ameliyatsız İple Yüz Germe İşlemi Nedir, Nasıl Yapılır? Avantajları Nelerdir?
Gummy Smile Tedavisinin Etkisi Ne Kadar Sürer?
Dudak Dolgusu Hangi Durumlarda Yapılmaz?
Göz Kapağı Ameliyatı Kaç Yıl Dayanır? Riski Var Mı?
Dermapen Sonrası Leke Kalır mı? Hangi Arayla Yapılır?
Burun Eğriliği Ameliyatı Zor Mu? Nasıl Yapılır?
Op.Dr.Eda HOROZ
Op.Dr.Eda HOROZ
facebook İnstagram Youtube
Whatsapp
Size daha iyi bir deneyim sunabilmek için internet sitemizde çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikamızı ve İnternet Sitesi Aydınlatma Metnimizi inceleyebilirsiniz. Kabul Ediyorum - Kabul Etmiyorum