Türkçe İngilizce Fransa Almanya

Göz Altı Işık Dolgusu

 

Göz altlarında ortaya çıkan problemler, estetik açıdan çok hoş olmayan bir görüntünün ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu problemlerin ana nedeni, ciltte yer alan hyaluronik asit adlı maddenin azalmasıdır. Hyaluronik asitin azalması, ciltte parlak ve canlı dokunun kaybolmasına neden olabilir. Göz altı ışık dolgusu, vücutta üretilen bu maddenin, göz altına enjekte edilerek cildin sahip olduğu canlılık ve nemli yapının geri kazanılmasını amaçlar.

 

 

Göz altı ışık dolgusu, hyalüronik asitin, göz altı çevresi için etkili bir sonuç ortaya koymak adına üretilmiş bir yapısıdır. Göz altında oluşan halkalar ve torbalar, birçok insanda yaşlı ve yorgun bir görünüm ortaya çıkmasına neden olan, estetik açıdan önemli noktalardır. Düzensiz uykunun yanı sıra, yorgunluk ya da sağlıksız yaşantıya bağlı olarak oluşabilen göz altı torba ve çizgilerine karşı etkili bir tedavi olan göz altı ışık dolgusunda, göz altı çukuru doldurulur ve göz çevresinde cilt gençleştirilir.

 

goz alti isik dolgusu nedir

 

Göz altı ışık dolgusu kimler için uygundur?

 

Yüzün genel ifadesinde yorgun, uykusuz ve keyifsiz bir görünüme neden olan göz altı morluk ve torbalarına karşı, ameliyat gerektirmeyen estetik işlemler gitgide popüler bir hale geliyor. Göz altı torbaları ve çevresinde meydana gelen estetik açıdan istenmeyen görüntülere karşı, etkili bir ameliyatsız metot olan ışık dolgusu, 18 yaşından büyük kadın ve erkeklerin yaptırabileceği bir uygulamadır.

 

 

Göz altı ışık dolgusu, alt göz kapağında mor halkalar bulunan ya da torbalanma yapıları bulunan kişiler için uygundur. Uygulamanın, hızlı bir şekilde kilo alan ya da verenler için, kilonun dengelendiği bir dönemde uygulanması daha etkili sonuçların alınmasını sağlamaktadır. Göz altı ışık dolgusu, işlemin sonuçlarının uygulamadan hemen sonra görülebildiği bir operasyondur. Dolgu işlemi, cerrahi müdahaleler ile kıyaslanabilecek etkinlikte sonuçlar göstermektedir.

 

Göz altı ışık dolgusu nasıl yapılır?

 

Operasyon öncesinde, göz altı torbalarında hangi bölgelere enjeksiyon yapılacağı kararlaştırılmaktadır. Bunun ardından, anestezik krem ilgili bölgelere yedirilir. Krem, işlemin ağrısız bir şekilde sürmesini sağlamaktadır.

 

kimler goz alti isik dolgusu yaptirabilir

 

İçeriğinde, hücrelerin yenilenmesini sağlayacak ve canlı bir görünüm ortaya çıkmasına katkı sağlayacak, hyaluronik asitin yanı sıra vitamin kompleksinin de yer aldığı enjeksiyon maddesi, özel uçlu iğneler ile gereken yerlere enjekte edilir. Göz altı ışık dolgusunda kullanılan maddeler, etkilerini uzun bir süre gösterir. Hyaluronik asitin yer aldığı dolgu bileşeni, bir yıl ile bir buçuk yıl arasında etkisini gösterebilirken, kişisel ve çevresel faktörlere bağlı olarak üç yıl etkinliğini koruyan dolgular da olabilir.

 

 

Göz altı ışık dolgusuyla ilgili bilinmesi gerekenler

  • Dolguda kullanılan madde, hyalüronik asit vücutta üretilen bir maddedir. Bu nedenle, dolgu maddesinin yan etki ya da alerjik reaksiyon gibi riskleri söz konusu değildir.
  • İşlemin ardından ilk birkaç gün boyunca kızarıklıklar söz konusu olabilir. Birkaç haftaya kadar çıkabilen morarma ya da farklı enfeksiyonlar ise çok nadir ortaya çıkar. Böyle durumlar ortaya çıktığında doktora bilgi verilmelidir.
  • Hamilelik ya da emzirme döneminde, vücudun hassas olmasından ötürü göz altı ışık dolgusunun yapılması önerilmemektedir.
  • Göz altı kapağındaki çökmeleri tedavi amaçlı uygulanan göz altı ışık dolgusunda, göz altı torbaları belli bir düzeyin üzerinde çökmüşse, göz altı ışık estetiği kısmi bir iyileştirme ortaya çıkarabilir.

Gözaltı Dolgusunun Yan Etkileri Nelerdir?

Gözaltı dolgusu; mor halkaları olan, çökük duran ve gözlerin ön plana çıkmasına engel olan sorunları ortadan kaldırmak için uygulanan etkili bir çözümdür. Gözaltı dolgusu sonrasında, işleme bağlı bazı etkiler olacaktır.

Öncelikle, dolgu sırasında vücudun acı hissetmesini önlemek amacıyla özel bir ağrı kesici uygulanır. Bu etki sayesinde, dolguda kullanılan iğnelerin acısı hissedilmez.

Ancak, ağrı kesici kullanımından dolayı dolgu sonrasında kısa süreli mayhoşluk hissi oluşabilir. Bunun yanı sıra, işlem sonrasında kızarıklıklar ve kılcal damarların yoğunlaşarak gözlemlenebilir olduğu fark edilecektir.

Belirtilen yan etkilerin de yaklaşık yarım saat içerisinde kaybolduğu ve gözaltı dolgusunun estetik etkilerinin kaldığı görülecektir. Gözaltı dolgusu için sitemizden yan etkileri daha detay içeren şekilde araştırabilirsiniz.

Op.Dr.Eda HOROZ
Op.Dr.Eda HOROZ
facebook İnstagram Youtube
Whatsapp
Size daha iyi bir deneyim sunabilmek için internet sitemizde çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikamızı ve İnternet Sitesi Aydınlatma Metnimizi inceleyebilirsiniz. Kabul Ediyorum - Kabul Etmiyorum