Takip Edin:

Kulak Tüpü

Orta kulak ile dış kulak arasında, basınç farklılığını tedavi etmek amacıyla kullanılan kulak tüpü, kulak zarına yerleştirilen bir yapıdır. Ventilasyon tüpü olarak da bilinen kulak tüpü, çocuklarda sık yapılan cerrahi işlemler arasındadır. İnatçı orta kulak nezlesi, akut orta kulak iltihabı ya da devam eden orta kulak enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan kulak tüpü, etkili sonuçlar veren bir işlemdir. Çocuklarda, ilaç tedavisi ile iyileştirilemeyen orta kulak enfeksiyonları, şiddetli ağrılara, acılara neden olabilmektedir. Kronik seröz otisis, yani kulak zarı arkasında sıvı birikimi tanısı konmuş hastalar için uygulanan kulak tüpü, 3-10 yaş arası çocuklarda sık uygulanan bir tedavidir.

kulak tupu tedavisi nasil yapilir
52

Kulak tüpü tedavisi nasıl yapılır?

Kulak akıntısının yanı sıra, kulak zarında incelme, kalıcı perforasyon ve orta kulağa düşme gibi komplikasyon riskleri içeren kulak tüpü uygulaması, ortaya koyduğu tedavi ile çocukları kulak basıncı farkı kaynaklı birçok rahatsızlığın etkilerinden kurtaracaktır.

Kulak zarına yerleştirilen kulak tüpü, milimetrik boyutlara sahip ve mikroskop yardımı ile uygulanan bir işlemdir. Genel anestezi altında uygulanan ventilasyon tüpünde, herhangi bir kesi söz konusu değildir ve dikiş olmaz. Kulak tüpleri genellikle, 4 ay ile 6 ay arasında kulakta kalır. Bu sürecin sonunda, tüpler kimi zaman kendiliğinden düşmekte, kimi zaman da doktor tarafından alınmaktadır.

Kulak tüpü tedavisinden sonra dikkat edilmesi gerekenler

Kulak tüpleri, orta kulağa hava girmesini sağlar ve orta kulak iltihaplarını önler, ancak kulak tüpü takıldıktan sonra, kulak yolundan orta kulağa su girmesi riski de söz konusu olur. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken konular şu şekildedir:

Sudaki bakteri ve virüslerin, orta kulakta iltihap riski oluşturmasından ötürü, banyo, duş gibi faaliyetler ya da yüzme gibi etkinliklerde, kulak tıkacı kullanılması önemlidir.

Kulak tüpü kullanıldığında, kulak iltihabı oluşma riski azalmış olsa bile devam eder. Kulak iltihabının anlaşılması durumunda, antibiyotik tedavisine başlanabilir. Nadir de olsa, akıntılar ilaç tedavisine cevap vermediğinde yeni bir ventilasyon tüpünün takılması gerekebilir.

Kulak Tüpü - Op. Dr. Eda Çabuk Horoz

Hemen Ara
Whatsapp