Türkçe İngilizce Fransa Almanya

Mezoterapi Kullanım Alanları Nerelerdir? Etkisi Ne Kadar Sürer?

1952 yılında doktor Michel Pistor tarafından kilo probleminden bir türlü kurtulamadığını söyleyen ve onu sürekli rahatsız eden hastası sayesinde deneylerine başladığı mezoterapi yönetimi bir cilt yenileme, selülit, yağ yakımı leke giderici ve solunum yolları akut hastalıklarda kullanılan bir tür estetik cerrahi işlemidir.

Mezoterapi Nedir?

Mezoterapi; vitamin, enzim ve aminoasit birleşiminden doğan bir estetik tedavi türüdür. Cilt altına enjekte edilen karışım ile kendini yenilenmiş gibi hisseden kadınlar bu işlemi sürekli yaptırmaktadır. Erken yaşlılık şikayeti olan, fazla kilolardan kurtulduktan sonra selülit gibi vücut deformelerine maruz kalanların imdadına yetişir. Yıllardır ünlü kadınların yaz aylarından önce yaptırdığı bu estetik artık akut solunum yolları rahatsızlıklarında da kullanılmaya başlanmıştır.

Nerelerde Kullanılır?

Mezoterapi yöntemi günümüzde çok farklı vücut sorunları için kullanılıyor. Bunların başında kaba et ve karın bölgesi gelse de artık yüz bölgesi de işlemin içine dahil edilmiş durumda.

Mezoterapinin sıklıkla uygulandığı bölgeler;

 • Cilt yaşlanması sonucu sarkan yüz derisi
 • Kaz ayakları
 • Leke tedavisi
 • Selülitler
 • Karın çatlakları
 • Saç dökülmesi ve kellik
 • Gözaltı torbaları ve morluk
 • Alerjik deformeler
 • Sporcuların yaralanmaları
 • Vitiligo hastalığı
 • Yumuşak doku romatizması

Mezoterapi işleminin uygulandığı alanlardır. Bu işlemleri genellikle 30 yaş ve üstü kadınların yaptırdığı söylense de bu sayı son zamanlarda 25 yaşa kadar düşmüştür.

Yan Etkisi Var mı?

Mezoterapi işleminin bilinen bir yan etkisi yoktur. Aksine faydalı bir tedavi yöntemi olması sebebi ile kullananları memnun eder. Yine de hamileler, emziren kadınlar, enfeksiyon hastaları, kanser hastaları, kalp damar hastaları, şeker hastaları, çok fazla ilaç ile tedavi gören hastalar için kesinlikle uygulanmaz ve önerilmez. Bu nedenle bu hastalar için mezoterapi tehlikelidir. Uygulamayı yaptıran hastaların genel bakış ile yaşadıkları endikasyonlar yapılan bölgede geçici kızarık ve morluklardır. En fazla iki gün süren bu kızarmaların bir zararı yoktur.

Etkisi Nedir?

Mezoterapi yaptıran hastalar genel çoğunluk bu işlemden çok memnun kalarak sürekli hale getirir. Yaptırdıktan sonra hiçbir ağrı şikayet kalmayan veya bu oranı çok düşen hastalar hem sosyal hayatlarına rahatça devam edip hem de ağrı acı çekmeden rahat nefes alabilirler. Mezoterapi yüze yapıldığı takdirde cilde kollajen etkisi uygular.

Bir nevi tıbbi anti-aging olan mezoterapi tedavisi hastaların en fazla bir yıl geçtikten sonra isteğe bağlı yeniletmesi gerekir. Saç ekimi için mezoterapiya başvuranlar ise düzenli bakım yaparlar ise kalıcı sonuç elde ederler. Selülit ve kilo yakımı da yine kişinin kendisine dikkat etmesi ile kalıcılığını koruyan bir etkiye sahiptir.

Akut hastalıklarda mezoterapi yaptıran hastalar yine kalıcı sonuç elde ederek memnun kalır. Yüz, boyun ve göğüs bölgesinde sarkmalara karşı yapılan mezoterapi tedavisi 6 seans sonra biter. Hastanın ise 6-9 ay sonra tekrar yeniletme gereksinimi ile işlemi yaptırması gerekir.

6.07.2023 11:30:22
Blog
Kilo Verince Gamze Çıkar Mı? Gamze Estetiği Zamanla Kaybolur Mu?
Bişektomi Ne Kadar Kalıcı? Geri Dönüşü Var Mı?
Ağlamak Burun Estetiğine Zarar Verir Mi?
Sinüzit Ameliyatı Ne Kadar Sürer? Sonrasında Tekrarlar Mı?
Göz altı ışık dolgusu etkisini ne zaman gösterir? Ne kadar dayanır?
Yüzdeki kırışıklıklar nasıl yok edilir?
Burun ameliyatında dudak değişir mi?
Yanak Çizgileri Nasıl Giderilir? Tedavi Seçenekleri Nelerdir?
Burun Büyümesi Kaç Yaşına Kadar Devam Eder?
Burun Estetiği Yaptırmak İçin En İdeal Zaman Nedir?
Bademcik Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli Ve Ne Yenir?
Revizyon Burun Ameliyatı Tehlikeli Mi? Kimler Yaptırabilir?
Örümcek Ağı Estetiği Nedir? Örümcek Ağı Estetiğinin Yapılma Amaçları
Geniz Eti Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır? Geniz Eti Tedavi Edilmezse Ne Olur?
Ameliyatsız İple Yüz Germe İşlemi Nedir, Nasıl Yapılır? Avantajları Nelerdir?
Gummy Smile Tedavisinin Etkisi Ne Kadar Sürer?
Dudak Dolgusu Hangi Durumlarda Yapılmaz?
Göz Kapağı Ameliyatı Kaç Yıl Dayanır? Riski Var Mı?
Dermapen Sonrası Leke Kalır mı? Hangi Arayla Yapılır?
Burun Eğriliği Ameliyatı Zor Mu? Nasıl Yapılır?
Op.Dr.Eda HOROZ
Op.Dr.Eda HOROZ
facebook İnstagram Youtube
Whatsapp
Size daha iyi bir deneyim sunabilmek için internet sitemizde çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikamızı ve İnternet Sitesi Aydınlatma Metnimizi inceleyebilirsiniz. Kabul Ediyorum - Kabul Etmiyorum